Saturday, 30 September 2006

Moje poprzednie autko Opel Corsa

Sprzedałem Corsę. Opla Corsę.

Dlaczego?

Sprzedałem, bo kupiłem Mitsubishi Carisma 1.8 GDI Automatic. Corsę użytkowałem z zadowoleniem 5 lat i cały ten czas była wyjątkowo sprawna i żwawa. Odbyłem nią wiele bardzo dalekich wypadów zagranicznych i nigdy mnie nie zawiodła. W zamian za regularną wymianę oleju i serwisowanie wszystkich normalnie zużywających się podzespołów Corsiątko energicznie dawało radę tyle lat i z pewnością jeszcze wiele lat będzie przemierzać bezkres europejskich dróg :-)

Opis stanu autka:

Z zasady dbam o stan techniczny auta więc i Corsiątko było regularnie serwisowane. Wszelkie konieczne wymiany zużywających się podzespołów były reguralnie wykonywane.

Wymiany oleju, filtrów powietrza i przeciwpyłkowego, pasek klinowy, kompletny rozrząd a nawet pompa wodna (tak na wszelki wypadek). Założyłem nowy tłumik środkowy i końcowy. Przez okres użytkowania dwa razy wymieniłem rozrząd (z racji przebiegu co 5 lat lub 60tys km) wraz z pompą wodną - jako że jest na tym samym wałku co jedno z kółek rozrządu to od razu przy wymianie robię i to - pasek klinowy, uszczelki, uszczelniacze zaworowe (także ze względu na przebieg co 100tys km).

Wymieniłem też amortyzatory i ich osłony oraz kupiłem i założyłem bardzo dobre nowiutkie opony (Nokian NRT2 165/70/R13) które w jednym z testów uznanego niemieckiego automobilklubu ADAC były na jednym z pierwszych trzech miejsc i otrzymały trzy gwiazdki ( link do strony z testem) oraz są polecane do kompaktów. Autko miało zamontowane eleganckie dodatkowe halogeny przeciwmgielne oraz owiewki na przednich szybach.

Wszystko to świadczy o tym, iż wogóle nie zamierzałem jeszcze sprzedawać Corsiątka. Sprzedaż wynikła niespodziewanie. Znajomy równie niespodziewanie kupił nowe auto a że jego Carisma mi się bardzo podobała i zaproponował atrakcyjną cenę to postanowiłem zmienić autko na większe.

Tylko dlatego sprzedałem Corsiątko. Za rozsądną cenę.

Informacje techniczne:

Model:   Opel Corsa B 1.4 Eco
Rok produkcji: 1997r kupiona w salonie w Polsce
Pierwsza rejestracja: 1997r marzec
Nadwozie: czerwony 5 drzwiowy hatchback, składane tylne siedzenia
Światła: drogowe i szosowe żarówki H7 100W, halogeny przeciwmgielne H7 60W
Silnik: 1.4 60KM ośmiozaworowy z wtryskiem paliwa
Opony letnie: Nokian NRT2 165/70/R13
Opony zimowe: Dębica Frigo Directional 165/70/R13
Radio: Kenwood z CD i czterema głośnikami
Olej: Castrol Magnatec GTX3 5W40
Benzyna: najlepiej BP 95 a jeszcze lepiej BP 98 Ultimate ;-)
Przebieg: jedynie 104 tys km bezwypadkowe i udokumentowane
Dodatki: immobiliser, centralny zamek, alarm
Spalanie: zapakowana w trasie średnio 5.8 l/100km

Serwisowanie

Co roku należy wymieniać olej. Ja robiłem to zawsze na jesieni i wraz z filtrem oleju. Co 30 tys. km wymiana świec. Co 60 tys. km wymiana rozrządu. Co 100 tys. km wymiana uszczelniaczy zaworowych. Na polskich drogach pewnie co 100tys. km do zrobienia zawieszenie - ja zrobiłem je tuż przed sprzedażą więc na następne 100tys wystarczy :-)

Fotki

Kilkanaście fotek tego byłego mojego sympatycznego autka umieściłem w mojej galerii.

Niech Corsiątko dobrze służy kolejnym właścicielom.
Post a Comment