Sunday, 27 May 2007

Operacja Barbarossa - Przemyśl 2007

27 maja 2007 roku o godzinie 13:15 w Przemyślu odtworzono historyczne wydarzenia ataku armii niemieckiej na armię sowiecką. Zacytuje tu miejski portal informacyjny:

Widowisko historyczne przedstawiające walki o przełamanie Linii Mołotowa w czerwcu 1941r. Miejsce bitwy: rzeka San, odcinek między mostem kolejowym a mostem drogowym im. Orląt Przemyskich.

22 czerwca 1941 roku o godzinie 7.15 rozpoczęła się niemiecka nawała artyleryjska na radzieckie pozycje obronne w rejonie mostu kolejowego. W tym samym momencie do biegu zrywa się ,,Oddział Szturmowy - Most'' składający się z 12 żołnierzy uzbrojonych w granaty, pistolet maszynowy i ...nożyce do cięcia drutu z zadaniem unieszkodliwienia ładunków wybuchowych założonych na moście i uratowanie go tym samym od wysadzenia. Na Zasaniu, za murami klasztoru Benedyktynek czekała piechota górska na sygnał o zabezpieczeniu mostu. Czekali na zieloną racę, aby wejść do akcji. Ale po drugiej stronie też na nich czekano. W szczególności i cierpliwie czekała na nich Śmierć. Ten most otwierał drogę całej Armii...

W inscenizacji udział wzięły ekipy rekonstrukcji historycznych z całej Polski oraz sąsiednich krajów. Wszyscy mieli doskonale odtworzone umundurowanie, uzbrojenie i wyposażenie. Widowisko pierwsza klasa. Byłem, widziałem, fotki robiłem w galerii umieściłem. Całą akcje mogliśmy oglądać dzięki:

Strona niemiecka:

Pionier 39 - grupa odtwarzająca niemieckich pionierów atakujących most kolejowy,
Siły piechoty
Bastion Grolman Poznań,
Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”,
GRH Podkarpacie,
GRH San Sanok,
AA7.
Jednostki górskie
GRH Rhein,
SRH Wrzesień 39,
KVH Carpathia (Słowacja),
oraz moskiewska grupa "Dobrowolnicy XX wieku" jako pułk Luftwaffe.

Strona radziecka:
KVH Ceskoslovensti udernici,
69. sapiornyj batalion (Czechy),
Trójmiejska GRH,
KVH Kosice (Słowacja),
Grupa rekonstrukcyjna rosyjskiego 69-tego pieszego riazańskiego pułku z lat Wielkiej Wojny 1914-17 - Lublin,
GRH Podkarpacie Łańcut.

Dodatkowo pojawił się zapis video oraz inne galerie fotek wykonanych podczas inscenizacji. Tutaj jest link do materiału w TVP3 oraz odnośnik do artykułu "Barbarossa 2007 - widowisko niesamowite" w portalu Przemysl24.pl gdzie można przeczytać więcej o całej akcji oraz pooglądać dodatkowe galerie.
Post a Comment